
2026-02-11
Psykologilärare - Utbildningsvägar och specialiseringar
För den som vill bli behörig psykologilärare och inte har tidigare högskolestudier är Ämneslärarprogrammet med inriktning mot gymnasieskolan den direkta och mest heltäckande vägen. Detta är en sammanhållen akademisk yrkesutbildning som ger både ämneskunskaper och den pedagogiska kompetens som krävs för att ansöka om lärarlegitimation hos Skolverket.
Innehållsförteckning
Den vanligaste vägen: Ämneslärarprogrammet
Utbildningen omfattar vanligtvis 300 eller 330 högskolepoäng, vilket motsvarar 5 till 5,5 års heltidsstudier. Eftersom psykologi i gymnasieskolan sällan fyller en heltidstjänst ensamt, läser man alltid psykologi i kombination med ett annat undervisningsämne (exempelvis samhällskunskap, historia, svenska eller religion). Programmet består av ämnesstudier, utbildningsvetenskaplig kärna (UVK) och verksamhetsförlagd utbildning (VFU), där studenten praktiserar på en skola under handledning.
De flesta stora universitet i Sverige erbjuder ämneslärarprogrammet, men utbudet av ämneskombinationer varierar. Det är viktigt att notera att psykologi ofta är det "andra" ämnet, vilket innebär att man läser 90 högskolepoäng i psykologi och 120 högskolepoäng i sitt ingångsämne.
Snabbfakta om Ämneslärarprogrammet
Aspekt | Detaljer |
|---|---|
Studietid | 5 år (300 hp) eller 5,5 år (330 hp) beroende på ämneskombination |
Kostnad | Avgiftsfritt (Studiemedel via CSN) |
Behörighet | Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b (eller 1a1+1a2) + Engelska 6 |
Exempel på lärosäten | Umeå Universitet, Göteborgs Universitet, Karlstads Universitet, Linnéuniversitetet |
Andra vägar att bli Psykologilärare
För personer som redan har akademiska poäng eller yrkeserfarenhet finns det alternativa vägar till läraryrket. Dessa vägar är ofta snabbare men ställer högre krav på tidigare meriter.
Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU)
KPU är den vanligaste alternativa vägen för akademiker. Den riktar sig till personer som redan har läst ämnesstudier på högskola eller universitet men saknar den pedagogiska utbildningen. Utbildningen fokuserar uteslutande på didaktik, pedagogik och praktik.
Längd: 3 terminer (1,5 år) på heltid, ibland 1 år i intensivtakt (KPU förhöjd takt).
Innehåll: Utbildningsvetenskaplig kärna och VFU. Inga ämnesstudier ingår.
Krav: För att bli psykologilärare via KPU krävs normalt 90-120 hp i psykologi. Ofta krävs även ett andra ämne (90 hp) för att bli antagen mot gymnasieskolan.
Fördel: Snabbaste vägen till examen för den som redan har ämneskunskaperna.
Exempel på skolor: Stockholms universitet, Malmö universitet, Örebro universitet.
Vidareutbildning av lärare (VAL)
VAL-projektet riktar sig till personer som arbetar som obehöriga lärare i skolan men saknar fullständig examen. Detta är en flexibel utbildningsväg som ofta sker på deltid parallellt med arbete.
Längd: Individuell studieplan beroende på vad som saknas.
Krav: Anställning som lärare samt tidigare relevanta högskolestudier.
Fördel: Möjlighet att validera yrkeserfarenhet och studera med lön (beroende på arbetsgivare).
Utländska lärares vidareutbildning (ULV)
För personer med en utländsk lärarexamen eller ämnesexamen som vill bli behöriga i Sverige.
Syfte: Att komplettera den utländska utbildningen för att nå svensk lärarlegitimation.
Innehåll: Ofta fokus på det svenska skolsystemet, värdegrund och svenska språket.
Myndighet: Universitets- och högskolerådet (UHR) bedömer den utländska utbildningen först.
Ämneskombinationer och inriktningar
Del A: Översikt av kombinationer
Eftersom psykologi sällan undervisas som ett heltidsämne på gymnasiet är valet av det andra ämnet avgörande för anställningsbarheten. En strategisk kombination ökar chansen till en heltidstjänst markant.
Kombination | Beskrivning | Arbetsmarknadsvärde |
|---|---|---|
Psykologi + Samhällskunskap | Klassisk kombination inom samhällsvetenskapsprogrammet. | Mycket högt |
Psykologi + Religion | Vanlig kombination för lärare inom humaniora/samhäll. | Medel/Högt |
Psykologi + Historia | Ger bred kompetens inom de samhällsorienterade ämnena. | Medel |
Psykologi + Svenska | Kombinerar ett stort kärnämne med ett karaktärsämne. | Mycket högt (pga lärarbrist i svenska) |
Psykologi + Idrott och hälsa | Relevant koppling mellan mental och fysisk hälsa. | Växande intresse |
Del B: Vägar för specifika kombinationer
Psykologi och Samhällskunskap
Detta är den mest naturliga inriktningen eftersom båda ämnena ingår i det samhällsvetenskapliga programmet på gymnasiet. Lärare med denna profil kan undervisa brett inom programmets kärnkurser. Utbildningsvägen är via ämneslärarprogrammet där samhällskunskap ofta väljs som ingångsämne (120 hp) och psykologi som andraämne (90 hp). Utbildningen finns på de flesta stora universitet.
Psykologi och Svenska
Att kombinera psykologi med svenska är en strategiskt smart inriktning. Svenska är ett gymnasiegemensamt ämne som alla elever läser, vilket garanterar en stor undervisningsvolym. Psykologin blir då profilämnet. Denna kombination kräver ofta att man söker in till ämneslärarprogrammet med svenska som förstaval, då svenska kräver omfattande studier (ofta 120 hp eller mer).
Psykologi och Idrott & Hälsa
Kopplingen mellan idrottspsykologi, mental träning och hälsa gör denna kombination relevant, särskilt på idrottsgymnasier eller profilerade skolor. För att nå denna behörighet krävs ofta studier vid lärosäten som har en stark idrottsvetenskaplig institution, exempelvis Gymnastik- och idrottshögskolan (GIH) i samarbete med andra lärosäten, eller universitet som Örebro och Göteborg.
Kompletterande utbildningar
För den som redan är verksam lärare eller vill bredda sin kompetens finns flera vägar att addera psykologi till sin profil eller fördjupa sig ytterligare.
Lärarlyftet
Lärarlyftet är en statlig satsning där legitimerade lärare kan läsa in behörighet i nya ämnen. Detta är en mycket vanlig väg för lärare som t.ex. redan undervisar i samhällskunskap men vill bli behöriga i psykologi.
Målgrupp: Anställda lärare med legitimation.
Kostnad: Ofta finansierat av statsbidrag där läraren behåller del av lönen under studietiden.
Kursutbud: Ges vid universitet som har uppdraget från Skolverket, t.ex. "Psykologi för lärare åk 7-9 och gymnasiet (1-45 hp)".
Specialpedagogik
Många psykologilärare väljer att vidareutbilda sig till specialpedagoger eller speciallärare. Psykologiämnet ger en god grundförståelse för elevers utveckling och behov.
Längd: 90 hp (1,5 år) på avancerad nivå.
Krav: Lärarexamen och minst tre års yrkeserfarenhet.
Ansökan och behörighet
Att navigera antagningssystemet kräver koll på områdesbehörigheter. Nedan följer de specifika kraven för att antas till ämneslärarprogrammet med inriktning gymnasieskolan.
Behörighetskrav
Förutom grundläggande behörighet (slutbetyg från gymnasium) krävs särskild behörighet beroende på ämne. För samhällsvetenskapliga ämnen gäller ofta Områdesbehörighet A6c.
Engelska 6 (En B)
Samhällskunskap 1b (eller 1a1 + 1a2)
Observera att om man väljer ett naturvetenskapligt ämne eller matematik som sitt andra ämne, skärps behörighetskraven avsevärt (t.ex. Ma 4). För KPU gäller alltid att man måste ha avklarade högskolestudier i ämnet innan ansökan.
Tips: Kontrollera alltid den specifika kurskoden på Antagning.se då vissa universitet kan ha lokala avvikelser eller profileringar.
Sammanfattning och vägval
Valet av utbildningsväg beror främst på var du befinner dig idag: är du nybörjare, akademiker eller redan verksam i skolan?
Utbildningsväg | Längd | Kostnad | Behörighet in | Bäst för |
|---|---|---|---|---|
Ämneslärarprogrammet | 5 - 5,5 år | Gratis (CSN) | Gymnasieexamen | Dig utan tidigare högskolestudier. |
KPU | 1 - 1,5 år | Gratis (CSN) | 90-120 hp i ämnet | Dig som redan har läst psykologi på universitet. |
Lärarlyftet | Deltid (1-2 år) | Lön/Bidrag | Lärarlegitimation | Verksamma lärare som vill lägga till psykologi. |
Ekonomi och tid: KPU är den ekonomiskt mest fördelaktiga vägen om du redan har ämneskunskaperna, då du snabbt kommer ut i arbete. Ämneslärarprogrammet är en långsiktig investering som ger en gedigen pedagogisk grund från start.
Kontext och framtidsutsikter
Arbetsmarknaden för lärare i Sverige präglas generellt av brist på utbildad personal, men situationen varierar kraftigt mellan olika ämnen. Psykologi är ett populärt ämne bland gymnasieelever, vilket håller efterfrågan på kurser som Psykologi 1 och Psykologi 2a/2b stabil.
Konkurrenssituationen
Till skillnad från matematik eller teknik råder det inte lika stor akut brist på just psykologilärare. Många sociologer, beteendevetare och psykologer intresserar sig för att undervisa, vilket skapar viss konkurrens. Därför är det andra ämnet i din legitimation ofta nyckeln till fast anställning. En lärare som kan undervisa i både Psykologi och Svenska är extremt attraktiv för rektorer då det underlättar schemaläggning och tjänstefördelning.
Läraryrket innebär också ett livslångt lärande. Efter examen och legitimation finns karriärsteg som Förstelärare eller Lektor, vilket innebär högre lön och mer ansvar för ämnesutveckling på skolan.
Att bli psykologilärare är ett val att arbeta med människors utveckling och förståelse för sig själva. Genom att välja rätt utbildningsväg och strategisk ämneskombination skapar du goda förutsättningar för ett hållbart och stimulerande yrkesliv i skolan.
Vanliga frågor
Den vanligaste vägen är Ämneslärarprogrammet med inriktning mot gymnasieskolan. Detta är en sammanhållen akademisk yrkesutbildning som ger både ämneskunskaper (i psykologi och ett andra undervisningsämne) och den pedagogiska kompetens som krävs för att ansöka om lärarlegitimation.
Utbildningen omfattar vanligtvis 300 eller 330 högskolepoäng, vilket motsvarar 5 till 5,5 års heltidsstudier, beroende på ämneskombinationen.
KPU är en alternativ väg för akademiker som redan har läst ämnesstudier på högskola eller universitet (normalt 90-120 hp i psykologi) men saknar den pedagogiska utbildningen. Utbildningen fokuserar på didaktik, pedagogik och praktik, och är oftast 3 terminer (1,5 år) på heltid.
Eftersom psykologi sällan fyller en heltidstjänst, är valet av det andra ämnet avgörande. Mycket högt arbetsmarknadsvärde har kombinationer som Psykologi + Samhällskunskap och Psykologi + Svenska, där svenska är ett gymnasiegemensamt ämne som garanterar undervisningsvolym.

Rekryteringsspecialist
Anna Fredriksson







